روش تولید

روش ERW (جوش القایی فرکانس بالا)

تولید لوله هایی با قطر خارجی 10 الی 610 میلیمتر با ضخامت 0.7 میلیمتر الی 20.6 میلیمتر از طول 4 متر الی 13 متر در یک پروسه پیوسته شامل فرمینگ، جوش القایی فرکانس بالا، سایزینگ، برش و بسته بندی و اعمال آزمونهای غیر مخرب و مخرب (بر حسب نیاز خریدار) از مشخصات این روش تولید است. 

دستور العملهای اجرایی در کارخانجات نورد و پروفیل ساوه بر اساس نکات فنی و الزامات تعیین شده در استانداردهای معتبر بین المللی (در زمینه مشخصات فنی مواد اولیه و فرآیند ساخت لوله و پروفیل) و مشخصات فنی خطوط تولید کارخانه تدوین گشته و در چهار گروه اصلی ذیل به کار گرفته می شوند : 

استانداردهای ورق های نوردی طبق : DIN 1623-1 برای ورقهای سرد روغنی، DIN EN 10025 و API 5L برای ورقهای گرم.

استانداردهای لوله های آب، گاز و صنعتی طبق : DIN 2440، DIN 2394-1، BS 1387، API 5L، BS 1139-1

استانداردهای کنترل کیفیت گالوانیزاسیون طبق : DIN EN 10240 / DIN 2444

استاندارد قوطی های صنعتی و ساختمانی طبق : EN 10219-2 / DIN 2395-3

.

فاز 1 تولید

تولید لوله درزجوش به روش (Electrical – Resistance welding) ERW، با شکل دهی سرد (Cold Forming) نوارهای بریده شده از ورق های فولادی (Hot rolled) نورد گرم یا (Cold rolled) نورد سرد با پهنایی به اندازه محیط لوله مورد نظر در فاصله قالبهای دستگاه لوله سازی مرحله به مرحله از حالت مسطح به مدور شروع می شود. آنگاه دستگاه جوش القایی با فرکانس بالا (High Frequency Induction) دو لبه نوار بهم رسیده را جوش داده و لوله ساخته می شود. سطح خارجی لوله در ناحیه جوش براده برداری شده و امکان براده برداری سطح داخلی هم وجود دارد. سپس برش محصول به طول های مختلف بنا به سفارش مشتری، آزمایشات مخرب و غیر مخرب جهت کنترل کیفیت محصول تولیدی بسته به استاندارد و سفارش انجام می پذیرد.

ر این فاز از کارخانه امکان تولید لوله با قطر خارجی 10 میلیمتر الی 168 میلیمتر با دستگاههای مدرنی که قادر به تولید انواع لوله، قوطی و مقاطع مختلف صنعتی و ساختمانی، لوله های آب و گاز با سرعت 160 متر بر دقیقه می باشند نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است. همچنین در این کارگاه انواع پروفیلهای باز مثل ناودانی، نبشی، زهوار و قابهای درب با روش تولید مشابه تولید و تحت استاندارد و طبق نظر مشتری قابل تولید می باشد.

.

فاز 2 تولید

به منظور جلوگیری از خوردگی لوله های آب، گالوانیزه کردن گرم لوله ها در فاز 2 کارخانه انجام می شود در این کارگاه روش Hot Deep Galvanizing به شرح ذیل انجام می پذیرد.

ابتدا لوله های تولیدی طبق استاندارد های مجاز تولید و به واحد Pickling منتقل می شوند تا برای جذب بهتر پوشش فلز روی و گالوانیزه شدن آماده سازی شوند. در این مکان ابتدا لوله ها چربیگیری و سپس زنگ زدایی شده و به محلول Flux آغشته می شود. این محلول امکان نفوذ بهتر روی در سطح فولادی لوله را بوجود می آورد.

لوله های آغشته به ماده فلاکس به دستگاه گالوانیزه منتقل شده و ابتدا در کوره پیشگرم تا دمای Ċ120 حرارت داده می شوند و پس از خشک شدن سطحی بداخل وان روی مذاب هدایت و در دمای Ċ450 و به مدت 1 دقیقه غوطه ور شده و به سرعت از آن خارج می گردند. بلافاصله بوسیله دمش هوا و بخار مازاد فلز روی سطوح خارجی و داخلی آن پاک شده و به منظور جلوگیری از تشکیل آلیاژ فلز روی و آهن بداخل آب سرد فرو برده می شوند.

طبق استاندارد و سفارش مشتری انتهای لوله های گالوانیزه دنده شده و با درپوش پلاستیکی رنگی که به منظور حفاظت از سطوح دنده ها و شناسایی آن نصب می شود پوشش می شود.

مشخصات محصول تولیدی، استاندارد تولید و نام کارخانه بوسیله دستگاه Inkjet Marker روی لوله ثبت شده و سپس بسته بندی و به انبار محصول منتقل می گردند تا طبق سفارش مشتری بارگیری و حمل شوند.

.

فاز 3 تولید

در فاز 3 کارخانه که لوله هایی از قطر خارجی60mm تا 610mm و تا ضخامت 20mm تولید می شوند امکان تولید لوله های گاز و قوطی های سنگین جهت مصارف ویژه وجود دارد.

1- مواد اولیه ورودی به کارخانه به عرض دلخواه (محیط لوله مورد سفارش) بریده شده و نوارهای بدست آمده به خطوط تولید منتقل می شوند. با توجه به گستردگی طیف تولید از نظر ضخامت و پهنای نوارهای فوق دستگاههای برش متعددی با برنامه ریزی دقیق هماهنگ می شوند.

2- نوارهای بریده شده در ابتدای خطوط تولید مجدداً باز شده و خط را تغذیه می نمایند به منظور تداوم تولید نوارهای مختلف سر به سر جوشکاری شده و امکان تولید سریع خطوط را بوجود می آورند.

3- استفاده از انباره (Accumulator) پیوستگی جریان تولید را تضمین می نماید.

4- به منظور بهبود کیفیت جوش لبه های نوار به خوبی توسط دستگاه (Edge milling) پرداخت شده و پس از شکل دهی توسط جوش ERW جوشکاری می شوند، سپس سطوح داخلی و خارجی جوش براده برداری می گردد.

5- کنترل کیفیت جوش به روش آلتراسونیک بلافاصله پس از براده برداری انجام می پذیرد و سپس به منظور بهبود کیفیت خط جوش در گروه های خاصی از فولادها عملیات (Annealing) به صورت اتوماتیک روی آن انجام شده و به آرامی با هوا خنک می شود.

6- مراحل تکمیلی لوله سازی شامل پلیسه گیری دو انتهای لوله ها طبق استانداردهای مرجع، تستهای غیر مخرب هیدرواستاتیک و آلتراسونیک و بازرسیهای مکرر حین تولید ضامن کیفیت محصولی است که توسط بزرگترین کارخانه لوله سازی ERW خاورمیانه تولید می گردد.